Sistit Nedir? - Sistit Tedavisi - Medical Park

Sistit Nedir?

Sistit Nedir?
İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda daha çok idrar torbasının iltihabı anlamına gelen “sistit” şeklinde gelişirken, erkeklerde prostat bezinin iltihabı (prostatit) olarak ortaya çıkmaktadır. Kadınlar zaten mevcut anatomik yapıları itibariyle bulaşıcı hastalıklara ve idrar yolları enfeksiyonlarına karşı daha yatkın bir yapıya sahipler. Halk arasında ‘idrar zoru’ diye de adlandırılan ‘sistit’ yaşamları süresince hemen hemen her kadında ortaya çıkabilen ve bazen de sık sık tekrar edebilen önemli bir sorundur. Sistit, sık sık idrara gitmek, az az idrar yapmak, tam olarak rahatlayamamak ve idrar yaparken yanma, ağrı hissetmek şeklinde kendisini göstermektedir.

Belirttiğimiz gibi sistit her yaşta ve her cinste gorülebileceği gibi kız coçuklarında ve kadınlarda daha sık görülür. Bununda çeşitli sebepleri vardır. En önemli sebeplerinden biri kadın anatomisinin özelliğinden kaynaklanmaktadır. Çünkü kadınlarda idrar torbasının altındaki idrar yolu yaklaşık 2-3 cm kısalıktadır ve doğrudan vajene açılır. Vajen ise mikrobik bir ortamdır ve kendi florası vardır. Ayrıca kadınlarda tuvalet temizliği ve tuvalet kullanımı erkeğe göre biraz daha dezavantajlıdır.

Tuvalet hijyeninde arkadan öne doğru yapılan temizlikler ya da umumi olmayan tuvaletlerin daha sık kullanılıyor olması ayrıca cinsel ilişki sırasında vajendeki floranın idrar torbasına doğru itilme ihtimalinden dolayı kadınlarda daha sık görülmektedir.

Sistit Belirleti Nelerdir?

Sistit en sık idrar yaparken yanma ağrı, sık idrara çıkma, ani sıkışma hissi, idrarda kanama, kasığa hatta makata verebilen ağrı verebilmekle birlikte genel enfeksiyon bulguları dediğimiz ateş halsizlik yorgunluk bulantı kusma kas ağrıları gibi sistemik bulgularda taşıyabilen bir rahatsızlıktır.

Bu belirtileri ani başlangıçlı olabileceği gibi uzun süreli semptomların da beraberinde taşıyabilirler. Kronik sistitlerde bu tip rahatsızlıklara ilave olarak kadın hastalar cinsel ilişki sırasında ağrı duyabilirler. Genelde sistitin karıştığı çok fazla hastalık yoktur. Daha çok kadınlarda vajen iltihabıyla ayrıca üretit dediğimiz erkeklerde ve kadınlarda diğer idrar yolu enfeksiyonuyla, üretsel sendromla karışması mümkündür.