Sistitten Korunma - Sistit Tedavisi - Medical Park

Sistitten Korunma

Sistitten Korunma

Sistitten korunmak aslında çok da kolay değildir. Anatomik yapılarından ötürü kadınlar sistite daha yatkındırlar. Ancak alınacak tedbirler özellikle gün içerisinde bol sıvı tüketmek önemlidir. Günde 1.5-2 litre kadar sıvı aldığımız zaman idrar miktarımız daha da artacaktır. Buna bağlı olarak daha sık tuvalete çıkılır ve idrar torbasını daha sık yıkanmış olur. Ayrıca idrarı tutmamak sık idrara gitmek, idrar torbasındaki mikropların bu bölgeye yerleşmesine engel olacaktır.

Sistitten Korunmada Dikkat Edilecekler

Yukarıda belirtilen önlemlerin dışında sistitten korunma önlemleri olarak; çamaşırların sıklıkla değiştirilmesi, cinsel bölgenin nemli kalmasının engellenmesi, daha çok pamuklu çamaşırlar giyilmesi ve değişimin günlük yapılması belirtilebilir. Genel tedbirler olarak da kadınlar için cinsel ilişkide dikkatli olmak önemlidir. Cinsel ilişki sıklığı sistit riski açısından önemli olabilmektedir.

Havaların soğuması ile daha çok soğuk ortamlara maruz kalan kadınlarda hem vücudun mikroorganizmalara karşı savunma direncinin azalması hem de tüketilen sıvı miktarının azalması nedeniyle idrar yollarına enfeksiyon yerleşme riski daha da artmaktadır. Bu duruma idrarını tutma alışkanlığı, kabızlık ve hijyene dikkat etmemede eklendiği zaman sistit gelişim riski çok daha fazla artmaktadır. Ayrıca özellikle ayakların ve bacakların üşütülmesi ile damar duvarlarının soğukta kasılması sonucu idrar torbası bölgesinde sıvı miktarının artması da bu durumun gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Dolayısı ile sıcak ortamlarda bulunmak, sıvı tüketimini yeterli düzeyde tutmak, idrar tutma alışkanlığını mutlaka bırakmak ve hijyene dikkat etmek idrar yolu enfeksiyonlarının engellenmesinde temel önleyici mekanizmalar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir diğer nokta ise üketilen besinlerdir. Besin ve içecek seçimlerine dikkat etmemek (Örnegin asitli, baharatlı yemekler, asitli icecekler alkollü icecekler tüketmek) sistit için risk faktörleri olarak belirtilebilir. Genel enfeksiyonlarda ya da şeker hastalıgı gibi bazı hastalık durumlarında sistite yatkınlık olabilir. Bu durumlarda kişinin mutlaka uzman hekimine danışması gerekmektedir.

Sistten Korunma Yolları Nasıldır?

  • Tuvaletten sonra önden arkaya doğru silinin. Böylece vajinal ve rektal bölgenizdeki bakterilerin idrar yollarına girmesini engellemiş olursunuz.
  • İdrarınızı tutmayın. Mümkün olabildiği kadar sık idrarınızı yapın. Böylece mesanedeki bakterileri dışarı atarsınız.
  • Cinsel ilişkiden sonraki on dakika içerisinde idrarınızı yapmaya çalışın.
  • Cinsel ilişki esnasında yeterli kayganlığın sağlanması uretranın zedelenmesini azaltacaktır.
  • Anal ilişkiye giriliyorsa daha sonra vajinal bölgeye temas edilmemeli veya edilecekse iyice temizlenilmelidir.
  • Gün boyunca bol su içilmesi (mümkünse günde 8 bardak) idrar çıkışını ve dolayısıyla da bakterilerin atılımını arttıracaktır.
  • Kahve, çay, alkol gibi içecekleri mümkün olduğu kadar az tüketin. Mesane üzeride irrite edici etkileri olabilir.
  • Genital bölgenizin uzun süre nemli kalmasına izin vermeyin. Naylonlu, sıkı iç çamaşırları giymeyin. Nem, bakterilerin üremesini kolaylaştırıcı bir ortam yaratır.
  • Her gün mutlaka iç çamaşırınızı değiştirin ve pamuklu iç çamaşırları kullanın.

Hastalığın Gidişatı

Uygun tedavi ile sistit belirtileri 24 saat içinde kaybolur. Ancak hastalığın gidişi etken mikrobun cinsine, risk faktörlerin giderilmesine bağlıdır. İyi tedavi edilemeyen olgularda hastalık kronikleşebilir.